В детайли
РИОСВ – Плевен излезе с констатации за депото за отпадъци на Ловеч, Летница и Угърчин, дадени са срокове за предприемане на мерки
7404
България
РИОСВ – Плевен излезе с констатации за депото за отпадъци на Ловеч, Летница и Угърчин, дадени са срокове за предприемане на меркиВ общините Ловеч, Летница и Угърчин е получено писмо от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Плевен, в което са направени констатации, отнасящи се до регионалното депо за отпадъци.Дадени са и срокове за предприемане на мерки. Това потвърдиха от ръководствата на трите общини.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 30 Октомври 2025, 16:16 ч.
В общините Ловеч, Летница и Угърчин е получено писмо от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Плевен, в което са направени констатации, отнасящи се до регионалното депо за отпадъци. Дадени са и срокове за предприемане на мерки. Това потвърдиха от ръководствата на трите общини. Сред констатациите са надвишаване капацитета на общото тегло на отпадъците, неефективно функциониращ помпен елемент от системата за оросяване, липсваща рампа за въвеждане на транспортни средства в клетка 3 на депото, поясни кметът на Община Летница д-р Красимир Джонев. По думите му на 7 ноември ще има общо събрание на Регионалното сдружение за управление на отпадъците – регион Ловеч, включващо общините Ловеч, Летница и Угърчин. На него ще бъде взето решение как ще се процедира с тези, по думите му, рискови констатации на РИОСВ – Плевен, и какви мерки ще се предприемат, за да се сведат до минимум, както и какви действия и в какъв времеви порядък ще предприеме Регионалното сдружение за изграждане на клетка 2 на депото. „Цялата ситуциация има предистория, която не е съвсем кратка и която се свежда до това, че още в годините назад Ловешка община разполагаше с проект за направата на клетка 2. Какъв обаче беше проблемът, за да не бъде изградена тя. В момента се експлоатира клетка 3, трябваше да се построи клетка 2 и последно клетка 1. Проблемът с клетка 2 беше, че има презастъпване на клетките, тоест част от клетка 2 ляга върху клетка 3. Строителството на клетка 2 беше невъзможно да започне, тъй като трябваше да стане рекултивация на клетка 3, след което да бъде надградена клетка 2. Стана нещо като омагьосан кръг, тъй като РИОСВ не се съгласява да започне рекултивация на клетка 3, преди да е изградена клетка 2. В същото време обаче няма как да бъде изградена клетка 2, без да е рекултивирана клетка 3. И нашето депо вече от години е в този омагьосан кръг. Нашето сдружение – Ловеч, Летница и Угърчин, не може да намери изход от ситуацията. На последното общо събрание преди около месец констатирахме, че средства от отчисленията по параграф 60 и 64 от Закона за управление на отпадъците няма да може да получим за изграждане на клетка 2, защото те могат да се използват от общините само за сепарираща или компостираща инсталация. Ние решихме, че средствата от отчисленията ще се използват за сепарираща инсталация, от каквато остро се нуждае нашето депо, за да може финансовата тежест на гражданите по отношение на такса смет да падне и да намалее общият обем на отпадъците, за да може депото да се използва по-дългосрочно“, обясни кметът на Община Летница. Той допълни, че в крайна сметка въпросът с клетка 2 продължава да стои на дневен ред. „Според кмета на Ловеч единственият възможен вариант е кредит. Такова е и едно от решенията ни на предишното общо събрание – община Ловеч да вземе кредит и да изгради клетка 2“, посочи д-р Джонев. Трябва да се предприемат мерки, за да може три общини да не останат без място за депониране на отпадъци, каза заместник-кметът на Община Угърчин Мария Динова. Според заместник-кмета на Община Ловеч д-р Алдин Начков мерките са ясни – кредит за доизграждане на клетка 2. Стъпките за това са няколко и администрацията вече работи в тази посока – обществено обсъждане за вземане на кредита и гласуване в Общинския съвет. Ако съветниците отхвърлят предложението, вероятно ще трябва да се предприемат мерки за финансиране със собствени средства от местни приходи, което ще е много трудно и в голям ущърб на гражданите, каза още заместник-кметът. Необходимите средства са около 6,5 млн. лв. И тримата управници са категорични, че до екологична криза няма да се стигне. На депото все още има обем, в който може да се депонират отпадъци. Според кмета на Летница основният проблем в момента идва от недоброто стопанисване на депото от фирмата оператор.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Консултативен съвет по младежки политики обединява млади хора от област Монтана
|
|
|
Централната избирателна комисия приключи работата си в мандат 2021–2026 с 10 национални избора и 174 частични вота
|
|
|
Окръжен съд - Кюстендил наложи наказание от седем години и половина затвор на пиян шофьор, причинил смърт при катастрофа
|
|
|
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан
|
|
|
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Ликвидирани са 94 пожара през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
|
|
|
В Министерския съвет ще бъде представено световното научно отличие, спечелено от INSAIT
|
|
|
Президентът Илияна Йотова ще отличи най-успешните участници в инициативата „Спортувай с президента“
|
|
|
Нормално е движението през граничните преходи и пунктове със съседните държави, съобщиха от „Гранична полиция“
|
|
|
Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди промени в трудовото, осигурителното и здравното законодателство
|
|
Радиопрограми



Тикер
7404
ЗАПАЗИ
Към местната структура на „Прогресивна България“ в Монтана е създаден Консултативен съвет по младежки политики, който ще обединява млади хора от всички общини в областт ...